Vishay/BCcomponents MCT06030C9092FP500
MCT06030C9092FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C9092FP500
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C9092FP500.pdf
Availability of MCT06030C9092FP500
QUANTITY
MCT06030C9092FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C9092FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C9092FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C9092FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C9092FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C9092FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C9092FP500
CONN RCPT 6POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLR 4.8MM RND T/H datasheet.pdf
IC RECEIVER ASK/FSK 28-TSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMARTSTEP JR CONTROL CBL 2M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
MX150 RCPT 03 SIL 1820AWG B WIND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf