Vishay/BCcomponents MCT06030D1070BP100
MCT06030D1070BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1070BP100
Brief Description
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1070BP100.pdf
Availability of MCT06030D1070BP100
QUANTITY
MCT06030D1070BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1070BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1070BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1070BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1070BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1070BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D1070BP100
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .132 100POS .050 SMT datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 4X4 44MLF datasheet.pdf
CAP 200MF -20% +80% 3.3V SMD datasheet.pdf
L37-5 SHEET 640X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
MODULE DIODE SCR 230A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf