Vishay/BCcomponents MCT06030D1180BP100
MCT06030D1180BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1180BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1180BP100.pdf
Availability of MCT06030D1180BP100
QUANTITY
MCT06030D1180BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1180BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1180BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1180BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1180BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1180BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D1180BP100
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 5MIN 28-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 5DB datasheet.pdf
HAN 48HPR COVER ANGLED HOUSING 6 datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf