Vishay/BCcomponents MCT06030D1212BP100
MCT06030D1212BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1212BP100
Brief Description
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1212BP100.pdf
Availability of MCT06030D1212BP100
QUANTITY
MCT06030D1212BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1212BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1212BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1212BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1212BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1212BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D1212BP100
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf