Vishay/BCcomponents MCT06030D1242BP500
MCT06030D1242BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1242BP500
Brief Description
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1242BP500.pdf
Availability of MCT06030D1242BP500
QUANTITY
MCT06030D1242BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1242BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1242BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1242BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1242BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1242BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D1242BP500
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .105"L datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT .80X1.44" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
ADAPT ATMEL ATF1500 DIP40/PLCC44 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 1608 datasheet.pdf