Vishay/BCcomponents MCT06030D1370BP500
MCT06030D1370BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1370BP500
Brief Description
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1370BP500.pdf
Availability of MCT06030D1370BP500
QUANTITY
MCT06030D1370BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1370BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1370BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1370BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1370BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1370BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D1370BP500
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC CLK DVR ZD BUFFER PLL 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE LOOP CABLE TIES datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.1A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
MOD CABLE 25FT COILED datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf