Vishay/BCcomponents MCT06030D1371BP100
MCT06030D1371BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1371BP100
Brief Description
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1371BP100.pdf
Availability of MCT06030D1371BP100
QUANTITY
MCT06030D1371BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1371BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1371BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1371BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1371BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1371BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D1371BP100
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 7.3UH 3.4A 39 MOHM SMD datasheet.pdf
SENS 750PSI 22MM 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR MLTPL20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 800MHZ 78BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf