Vishay/BCcomponents MCT06030D1503DP500
MCT06030D1503DP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1503DP500
Brief Description
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1503DP500.pdf
Availability of MCT06030D1503DP500
QUANTITY
MCT06030D1503DP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1503DP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1503DP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1503DP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1503DP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1503DP500 Details Description
Related parts for MCT06030D1503DP500
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 15A TO3 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 12POS PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf