Vishay/BCcomponents MCT06030D2101BP500
MCT06030D2101BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2101BP500
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2101BP500.pdf
Availability of MCT06030D2101BP500
QUANTITY
MCT06030D2101BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2101BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2101BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2101BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2101BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2101BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D2101BP500
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
G9SA-501 AC/DC24 datasheet.pdf
WHITE SHRINK TRAK .125" 250/BX datasheet.pdf
CONTACT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE PIN datasheet.pdf