Vishay/BCcomponents MCT06030D2430BP500
MCT06030D2430BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2430BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2430BP500.pdf
Availability of MCT06030D2430BP500
QUANTITY
MCT06030D2430BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2430BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2430BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2430BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2430BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2430BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D2430BP500
IC DRIVER HI/LOW 600V 1.9A 8-DIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 20SOIC datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE GRAY datasheet.pdf
78K0S KX1 IECUBE 30 SSOP T-TYPE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
2.5V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf