Vishay/BCcomponents MCT06030D2430BP500
MCT06030D2430BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2430BP500
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2430BP500.pdf
Availability of MCT06030D2430BP500
QUANTITY
MCT06030D2430BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2430BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2430BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2430BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2430BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2430BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D2430BP500
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FAN 24VDC 80X25MM 2WR datasheet.pdf