Vishay/BCcomponents MCT06030D2493BP100
MCT06030D2493BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2493BP100
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2493BP100.pdf
Availability of MCT06030D2493BP100
QUANTITY
MCT06030D2493BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2493BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2493BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2493BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2493BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2493BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D2493BP100
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
MCU ARM9 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
SSD 8GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf