Vishay/BCcomponents MCT06030D2672BP100
MCT06030D2672BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2672BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2672BP100.pdf
Availability of MCT06030D2672BP100
QUANTITY
MCT06030D2672BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2672BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2672BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2672BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2672BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2672BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D2672BP100
RES SMD 17.8KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 398MA 950 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE 4MM2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39 UF 5% 630 VDC RADI datasheet.pdf