Murata Electronics North America PVA2A105A01R00
PVA2A105A01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVA2A105A01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVA2A105A01R00.pdf
Availability of PVA2A105A01R00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVA2A105A01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVA2A105A01R00
Internal Part NumberEIS-PVA2A105A01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVA2
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.108" x 0.087" Face x 0.032" H (2.75mm x 2.20mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVA2A105A01R00
Related LinksPVA2A10, PVA2A105A01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVA2A105A01R00 Details Description
Related parts for PVA2A105A01R00
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf