Vishay/Dale RN60D1801FB14
RN60D1801FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1801FB14
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1801FB14.pdf
Availability of RN60D1801FB14
QUANTITY
RN60D1801FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1801FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1801FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1801FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1801FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1801FB14 Details Description
Related parts for RN60D1801FB14
HEATSHRINK RNF-100 1/4"X4' BLK datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 1900 MAH datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 14POS R/A datasheet.pdf