Vishay/BCcomponents MCT06030D2870BP100
MCT06030D2870BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2870BP100
Brief Description
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2870BP100.pdf
Availability of MCT06030D2870BP100
QUANTITY
MCT06030D2870BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2870BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2870BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2870BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2870BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2870BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D2870BP100
IC SENSOR LASER NAV 42-QFN datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 3A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
ADAPTER 208-PQFP ISPGDX 160 datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 3W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf