Vishay/BCcomponents MCT06030D2940BP500
MCT06030D2940BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2940BP500
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2940BP500.pdf
Availability of MCT06030D2940BP500
QUANTITY
MCT06030D2940BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2940BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2940BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2940BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2940BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2940BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D2940BP500
CONN RCPT 58POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN HOOD THRU TYPE M25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
MMCX-MMCX RA PLG RG-316 36" datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf