Vishay/BCcomponents MCT06030D3600BP500
MCT06030D3600BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D3600BP500
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D3600BP500.pdf
Availability of MCT06030D3600BP500
QUANTITY
MCT06030D3600BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D3600BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D3600BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D3600BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D3600BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D3600BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D3600BP500
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST HEX 16DIP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 4.8A 1212-8 datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
4981-1 STRIPPER STOP MODIFIED datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
2693 18MMX55M BULK datasheet.pdf
PT 11C 11#16 SKT RECP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOT323 datasheet.pdf