Vishay/BCcomponents MCT06030D4701BP100
MCT06030D4701BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D4701BP100
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D4701BP100.pdf
Availability of MCT06030D4701BP100
QUANTITY
MCT06030D4701BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D4701BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D4701BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D4701BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D4701BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D4701BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D4701BP100
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 3-125A 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
STRIP MARKER 17 STD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf