Vishay/BCcomponents MCT06030D4872BP100
MCT06030D4872BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D4872BP100
Brief Description
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D4872BP100.pdf
Availability of MCT06030D4872BP100
QUANTITY
MCT06030D4872BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D4872BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D4872BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D4872BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D4872BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D4872BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D4872BP100
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 108 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS 0.4MM COAXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20 OHM 14DIP datasheet.pdf
SIDEKICK PLUS CE KIT datasheet.pdf
ANALOG FEEDBACK SERVO datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
INDUCTOR 15 UH datasheet.pdf