Vishay/BCcomponents MCT06030D6200BPW00
MCT06030D6200BPW00 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D6200BPW00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D6200BPW00.pdf
Availability of MCT06030D6200BPW00
QUANTITY
MCT06030D6200BPW00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D6200BPW00
Internal Part NumberEIS-MCT06030D6200BPW00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D6200BPW00
Related LinksMCT06030D, MCT06030D6200BPW00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D6200BPW00 Details Description
Related parts for MCT06030D6200BPW00
IC SW ANLG QUAD SPST NO 16-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC VREG CORE 5BIT 1PHASE 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 35DEG 5POS 5MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
FAN BLOWER 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN FFC VERT 28POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 10A datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf