Vishay/BCcomponents MCT06030D7501BP500
MCT06030D7501BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D7501BP500
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D7501BP500.pdf
Availability of MCT06030D7501BP500
QUANTITY
MCT06030D7501BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D7501BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D7501BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D7501BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D7501BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D7501BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D7501BP500
COMMON MODE CHOKE 3300UH datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.2A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR LIQUID LEVEL 6-26MM PIPE datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf