Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112126R1000Q0R
Y112126R1000Q0R picture photo
Mfg. Part Number
Y112126R1000Q0R
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y112126R1000Q0R.pdf
Availability of Y112126R1000Q0R
QUANTITY
Y112126R1000Q0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112126R1000Q0R
Internal Part NumberEIS-Y112126R1000Q0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112126R1000Q0R
Y112126R1000Q0R Details Description
Related parts for Y112126R1000Q0R
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.4A DPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SOD123H datasheet.pdf