Vishay/BCcomponents MCT06030E1302BP500
MCT06030E1302BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030E1302BP500
Brief Description
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030E1302BP500.pdf
Availability of MCT06030E1302BP500
QUANTITY
MCT06030E1302BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030E1302BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030E1302BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030E1302BP500
Related LinksMCT06030E, MCT06030E1302BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030E1302BP500 Details Description
Related parts for MCT06030E1302BP500
CONN HEADER 2X50 2MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
LED PANEL IND BLU 5V STOVEPIPE datasheet.pdf
EVAL BOARD 78M6631 datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 121MAPBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
9POS M R/A .590 PI FILTER datasheet.pdf
SMA RP BLKHD JACK-AMC PLUG 250MM datasheet.pdf