Vishay/BCcomponents MCT06030E1800BP500
MCT06030E1800BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030E1800BP500
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030E1800BP500.pdf
Availability of MCT06030E1800BP500
QUANTITY
MCT06030E1800BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030E1800BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030E1800BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030E1800BP500
Related LinksMCT06030E, MCT06030E1800BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030E1800BP500 Details Description
Related parts for MCT06030E1800BP500
CONN RING 16-22 AWG #6 RED PIDG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 20W datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 10K OHM 24DRT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
SW SNAP ACTION MINIATURE 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf