Vishay/BCcomponents MCT0603HE9310BP100
MCT0603HE9310BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603HE9310BP100
Brief Description
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT0603HE9310BP100.pdf
Availability of MCT0603HE9310BP100
QUANTITY
MCT0603HE9310BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603HE9310BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603HE9310BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - VG01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603HE9310BP100
Related LinksMCT0603HE, MCT0603HE9310BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT0603HE9310BP100 Details Description
Related parts for MCT0603HE9310BP100
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 135V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/GREEN datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf