Vishay/Beyschlag MCT0603MD1212BP100
MCT0603MD1212BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD1212BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD1212BP100.pdf
Availability of MCT0603MD1212BP100
QUANTITY
MCT0603MD1212BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD1212BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD1212BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MD1212BP100
Related LinksMCT0603MD, MCT0603MD1212BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT0603MD1212BP100 Details Description
Related parts for MCT0603MD1212BP100
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IDC CABLE-AKP30A/ AE34G / AKP30A datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 24" WHITE datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.3V SC-82AB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 142 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf