Microchip Technology PIC16F1458-I/SS
PIC16F1458-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1458-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F1458-I/SS.pdf
Availability of PIC16F1458-I/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F1458-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1458-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F1458-I/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1458-I/SS
Related LinksPIC16F1, PIC16F1458-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1458-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F1458-I/SS
RES MO 1/2W 910 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT PAR 40MHZ 28-SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT YLW 0.30" CC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.225W 2208 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf