Vishay/Dale RNC50J2800BSB14
RNC50J2800BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2800BSB14
Brief Description
RES 280 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2800BSB14.pdf
Availability of RNC50J2800BSB14
QUANTITY
RNC50J2800BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2800BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2800BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2800BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2800BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2800BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2800BSB14
DIODE GEN PURP 600V 4A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER PAR/SER 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 320MA 1.57 OHM datasheet.pdf
9POS F PC 1300PF M3 datasheet.pdf
IC CONV DC/DC PWM 650V SOP8 datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 250 UA, 2-Wire Interface Dual-Voltage Output, 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf