Vishay/Beyschlag MCT0603MD1402BP100
MCT0603MD1402BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD1402BP100
Brief Description
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD1402BP100.pdf
Availability of MCT0603MD1402BP100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCT0603MD1402BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD1402BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD1402BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)