Fairchild Semiconductor MCT5211300
MCT5211300 picture photo
Mfg. Part Number
MCT5211300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
MCT5211300.pdf
Availability of MCT5211300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCT5211300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT5211300
Internal Part NumberEIS-MCT5211300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)75% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.25V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT5211300
Related LinksMCT52, MCT5211300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MCT5211300 Details Description
Related parts for MCT5211300
CONN RCPT 84POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR MICROPWR SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 17MM WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC 214AB datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 3000W datasheet.pdf