Vishay/BCcomponents MCU08050C1004FP500
MCU08050C1004FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C1004FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C1004FP500.pdf
Availability of MCU08050C1004FP500
QUANTITY
MCU08050C1004FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C1004FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C1004FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C1004FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C1004FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C1004FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C1004FP500
CONN HOUSING 7POS .100 LOCKING datasheet.pdf
IC BIAS GAASFET REG 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.953 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5A 6-TSOP datasheet.pdf
IC INCLINOMETER/ACCELERMTR MSM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf