Vishay/BCcomponents MCU08050C1109FP500
MCU08050C1109FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C1109FP500
Brief Description
RES SMD 11 OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C1109FP500.pdf
Availability of MCU08050C1109FP500
QUANTITY
MCU08050C1109FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C1109FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C1109FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C1109FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C1109FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C1109FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C1109FP500
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF DRVR/RCVR PAIR 14-SOIC datasheet.pdf
IC BIT RATE GEN CMOS 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT PIN datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 10.2K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
GT 8C 2#0 6#16 PIN PLUG datasheet.pdf
28 V/66 W/100 W DC/DC Converters with Integral EMI Filter IC datasheet.pdf