Vishay/BCcomponents MCU08050C1202FP500
MCU08050C1202FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C1202FP500
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C1202FP500.pdf
Availability of MCU08050C1202FP500
QUANTITY
MCU08050C1202FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C1202FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C1202FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C1202FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C1202FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C1202FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C1202FP500
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2A 116 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGE CARD 32DLPOS R/A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AA datasheet.pdf
HDMSMPO055F070FT datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 13CIRC .375 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf