Vishay/BCcomponents MCU08050C1801FP500
MCU08050C1801FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C1801FP500
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C1801FP500.pdf
Availability of MCU08050C1801FP500
QUANTITY
MCU08050C1801FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C1801FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C1801FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C1801FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C1801FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C1801FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C1801FP500
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 3 10 BLK datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 25POS SKT 120" WIRE datasheet.pdf
THERMISTOR 220K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf