Vishay/BCcomponents MCU08050C1821FP500
MCU08050C1821FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C1821FP500
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C1821FP500.pdf
Availability of MCU08050C1821FP500
QUANTITY
MCU08050C1821FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C1821FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C1821FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C1821FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C1821FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C1821FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C1821FP500
CONN EDGECARD 88POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
CONTROL CARD MCU HERCULES datasheet.pdf
TOOL POSITIONER M22520/2-14 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf