Vishay/BCcomponents MCU08050C2203FP500
MCU08050C2203FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C2203FP500
Brief Description
RES SMD 220K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C2203FP500.pdf
Availability of MCU08050C2203FP500
QUANTITY
MCU08050C2203FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C2203FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C2203FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C2203FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C2203FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C2203FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C2203FP500
IC OPAMP INSTR 800KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
KS CLEAN & FINISH ROLL 12"X30'A datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC4098EPDC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf