Vishay/BCcomponents MCU08050C3601FP500
MCU08050C3601FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C3601FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C3601FP500.pdf
Availability of MCU08050C3601FP500
QUANTITY
MCU08050C3601FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C3601FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C3601FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C3601FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C3601FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C3601FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C3601FP500
IDC CABLE - MKC34K/MC34G/MCG34K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
LED 3MM QUAD 5V RED PC MNT datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 100UF 25V Y5U RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
PNL MNT GREEN, RED W/WIRE 12.5" datasheet.pdf
RES SMD 2.5KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
150UF 100V 10X20 datasheet.pdf