Vishay/BCcomponents MCU08050C3603FP500
MCU08050C3603FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C3603FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C3603FP500.pdf
Availability of MCU08050C3603FP500
QUANTITY
MCU08050C3603FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C3603FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C3603FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C3603FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C3603FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C3603FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C3603FP500
HANDLE NON-LOCKING LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
JOYSTICK CASTLE 1AXIS MINI datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
MICRO 21C S /11 WHT 36" datasheet.pdf