Vishay/BCcomponents MCU08050C5113FP500
MCU08050C5113FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C5113FP500
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C5113FP500.pdf
Availability of MCU08050C5113FP500
QUANTITY
MCU08050C5113FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C5113FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C5113FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C5113FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C5113FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C5113FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C5113FP500
FIXED IND 1UH 14.2A 2.24 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 100V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 195MA 650 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
A5 900W 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf