Vishay/BCcomponents MCU08050C5113FP500
MCU08050C5113FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C5113FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C5113FP500.pdf
Availability of MCU08050C5113FP500
QUANTITY
MCU08050C5113FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C5113FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C5113FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C5113FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C5113FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C5113FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C5113FP500
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
BOARD EVAL LMZ13608 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND 25' PRE-CUT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 35POS datasheet.pdf
BOARD EVAL ICEBLINK40-LP1K datasheet.pdf
LZ ENCLOSED SW SPDT SEALED datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC DDR2 512M 400MHZ 84BGA datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf