Vishay/BCcomponents MCU08050C6202FP500
MCU08050C6202FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C6202FP500
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C6202FP500.pdf
Availability of MCU08050C6202FP500
QUANTITY
MCU08050C6202FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C6202FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C6202FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C6202FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C6202FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C6202FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C6202FP500
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AD datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 600V 300A TO200AB datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX3678 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 23KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
PLUG CONNECTOR COMPONENT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf