Vishay/BCcomponents MCU08050C7503FP500
MCU08050C7503FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C7503FP500
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C7503FP500.pdf
Availability of MCU08050C7503FP500
QUANTITY
MCU08050C7503FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C7503FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C7503FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C7503FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C7503FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C7503FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C7503FP500
JUMPER-H1502TR/A3048S/H1502TR 5" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 10-40VIN +/-12VOU datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
PC99 SHEET 100X100X0.06MM datasheet.pdf
PHOTO 1M,T-B,L/ON,PNP,PIG-T datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf