Vishay/BCcomponents MCU08050C9109FP500
MCU08050C9109FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C9109FP500
Brief Description
RES SMD 91 OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C9109FP500.pdf
Availability of MCU08050C9109FP500
QUANTITY
MCU08050C9109FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C9109FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C9109FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C9109FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C9109FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C9109FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C9109FP500
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 9.7A TO-220 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 150 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf