Vishay/BCcomponents MCU08050D1050BP100
MCU08050D1050BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1050BP100
Brief Description
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1050BP100.pdf
Availability of MCU08050D1050BP100
QUANTITY
MCU08050D1050BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1050BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1050BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1050BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1050BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1050BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1050BP100
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24DIP datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 9POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10-12AWG CRIMP SILVER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 100VC SOT5 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
ULTRASONIC WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
MKP 0.18UF 5% 2500VDC DRAWING T6 datasheet.pdf