Vishay/BCcomponents MCU08050D1070BP500
MCU08050D1070BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1070BP500
Brief Description
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1070BP500.pdf
Availability of MCU08050D1070BP500
QUANTITY
MCU08050D1070BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1070BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1070BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1070BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1070BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1070BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1070BP500
EMITTER IR 935NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 80A datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC HF 6A 10-DFN datasheet.pdf
FOOT NON-LOGIC POWER UNIT datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 7A AXIAL LEAD datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO AMP BTL 50W 4CH HZIP25 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
ETRAK2 16I 24V DOE2BASE1 datasheet.pdf
47UF 250V 16X20MM 105C 4000H datasheet.pdf