Vishay/BCcomponents MCU08050D1212DP500
MCU08050D1212DP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1212DP500
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.5% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1212DP500.pdf
Availability of MCU08050D1212DP500
QUANTITY
MCU08050D1212DP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1212DP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1212DP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1212DP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1212DP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1212DP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1212DP500
IC DAC LP V-OUT 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN IPASS SAS 1X2 GUIDE FRAME datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470OHM 105DEG0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 5POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.05A 280 MOHM datasheet.pdf