Vishay/BCcomponents MCU08050D1242BP500
MCU08050D1242BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1242BP500
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1242BP500.pdf
Availability of MCU08050D1242BP500
QUANTITY
MCU08050D1242BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1242BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1242BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1242BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1242BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1242BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1242BP500
CONN HEADER VERT 8POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CABLE PLC TO XW2B 5M datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 104POS MALE GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf