Vishay/BCcomponents MCU08050D1372BP500
MCU08050D1372BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1372BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1372BP500.pdf
Availability of MCU08050D1372BP500
QUANTITY
MCU08050D1372BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1372BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1372BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1372BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1372BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1372BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1372BP500
OSC VCO 2100-2300MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HOLDER W/LED 3MM RED RT ANG SGL datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET W/SWITCH 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2MM T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 258.6VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf