Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ11CA-E3/9AT
SMCJ11CA-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ11CA-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ11CA-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ11CA-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ11CA-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ11CA-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ11CA-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ11CA-E3/9AT
Related LinksSMCJ11C, SMCJ11CA-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ11CA-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ11CA-E3/9AT
IC DAC 12BIT MULT CMOS 20PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 152.4MMX5.48M datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND AMBER PNL MNT datasheet.pdf
RES 2.22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 4A 20W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 11POS datasheet.pdf